meerkat-vs-periscope

Twitter’ın bünyesine kattığı Periscope uygulaması ile mobil cihazlar üzerinden (şimdilik iPhone, iPad) canlı video yayını yapmanıza olanak. Periscope ne şu anda sadece IOS olan cihazlarda kullanılsada Twitter bu işi android platformuna taşımak için çalışmalara başladı bile.

Periscope’un kendi sitesinde yayınladığı bilgiye göre uygulama kısa bir süre içinde Android platformuna verilerek indirileceğini fakat bunun android platformundaki bazı sıkıntıların giderildikten sonra yayınlanacağı açklandı.Artık isteyen herkes canlı yayın yapabilecek bir uygulamayı android platformuındanda yakalayacak. Hatta Kral FM gibi yayıncılardan bile bu uygulamayı kullanmaya başladılar bile.

Peki Periskope ile neler yapabilirim;

Periscope ile canlı yayınlarda varsayılan olarak tüm kişiler tarafından görüntülenebilir. Ama isterseniz yaınınızı gizleme özelliğide sunulmaktadır.
Canlı yayına başlar başlamaz sizi takip edenler otomatik olarak bilgilendirilir. Başkaları ise kendi canlı yayınlara sizi davet edebilmektedir.
Takip ettiğiniz kişiler seni özel olarak canlı yaınını takip etmen için davette de bulunabilirler.

PeriscopeTwitter-600x3221-600x322
Periscope İle Canlı Yayın Yapma

Eğer periskop uygulamasını cihazınıza indirirseniz, Periscope hesabı nasıl oluşturulur?
Periscope ‘u açın gibi seni yönlendirmelerine devam ederek yeni bir hesap ekler ve kullanıcıyı oluşturursunuz.
Uygulamaya girince Alt ortadaki Kamera simgesine tıklayıp Broadcast Tab sekmesi ile yayın alanını açacaksın.
Yayınınıza bir ad ve gerekli açıklamaları girin.Günlük yaoacağınız yayının içeriğini yazabilirsiniz.
Eğer konum paylaşımını yapmak istersen Konum ayarları (Location Settins)nı ayarlayabilirsin ve herkes seni nerden takip ettini anlar.periscopetitle
İsteğe göre canlı yayını gizli (private) yada herkese açık olarak gösterecek butona basabilirsiniz.
Canlı yaına başlamak iztiyorsan Start Broadcast butonuna tıklayarak yayına başlayabilirsin. Canlı yaınını daha çok jkişiye ulaştırısan kitleni arttırırsan bu şekilde arada reklam bile alabirsin.
Al sana yeni bir ekmek kapısı. 😀

 
Periscope indir